نخود ایران اردیبهشت قایقرانی گیلان حضور 4ورزشکار

نخود: ایران اردیبهشت قایقرانی گیلان حضور 4ورزشکار اردوی تیم ملی قایقرانی کایاک خبر ورزشی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی تغییر فاصله مسکن با رونق

به گزارش دنیای اقتصاد؛ معاملات خرید مسکن در شهر تهران، بعد از اوج گیری رکوردساز در میانه تابستان، تحت تاثیر 5 عامل کاهنده در شهریور، دچار سکته خفیف شد. ماه گذ

تغییر فاصله مسکن با رونق

تغییر فاصله مسکن با رونق

عبارات مهم : بازار

5 شوک دهنده منفی به بازار مسکن شهریور

به گزارش دنیای اقتصاد؛ معاملات خرید مسکن در شهر تهران، بعد از اوج گیری رکوردساز در میانه تابستان، تحت تاثیر 5 عامل کاهنده در شهریور، دچار سکته خفیف شد. ماه گذشته، حجم فروش آپارتمان در پایتخت 9/ 13 درصد نسبت به مرداد کم کردن یافت و عوض کردن جهت شیب رشد ماهانه معاملات را رقم زد. مرداد امسال، فروش نزدیک به 17 هزار واحد مسکونی در تهران، نبض معاملات ملک را به مرز رونق رسانده بود. هم اکنون، آخر سرد تابستان مسکن، اگرچه بین بازار ملک و فاز رونق، فاصله انداخته، ولی روند خرید و فروش واحدهای مسکونی با استناد به کارنامه نیمه اول 96 نشان می دهد دمای معاملات ملک، از پیش رونق پارسال، زیاد است.

حجم معاملات مسکن در دو فصل اول امسال 2 درصد نسبت به مدت مشابه سال 95 زیاد کردن یافت. تحقیقات میدانی از واسطه های بازار مسکن حاکی است تقاضای مصرفی، در بازار حضور موثر دارد. با این حال، کمبود فایل مناسب –آپارتمان های کم متراژ- و عوض کردن افزایشی قیمت های پیشنهادی در بعضی مناطق بعد از خیز معاملات در مرداد، باعث بازتاب منفی در نقل و انتقالات شهریور شده است هست. کارشناسان مسکن، عامل شوک دهنده دیگر به معاملات ملک در شهریور را شدت یافتن سپرده گیری با سود اوج در بانک ها طی روزهای قبل از اجرای بخشنامه بانک مرکزی – دهه اول شهریور – عنوان می کنند.

تغییر فاصله مسکن با رونق

معاملات مسکن در تهران، بعد از رکوردزنی 39 ماهه در مرداد به لحاظ بیشترین فروش، در آخر تابستان دچار «سکته خفیف» شد. گزارش «دنیای اقتصاد» از آمارهای دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن راجع به عملکرد بازار خرید و فروش آپارتمان در شهریور ماه حاکی است: حجم معاملات ملک در پایتخت کشور عزیزمان ایران – ماه گذشته- به 14هزار و 415 واحد مسکونی رسید که 9/ 13درصد نسبت به ماه میانی تابستان کم کردن پیدا کرد ولی در عین حال، در مقایسه با شهریور سال 95، از رشد 7درصدی برخوردار شده است است.

بررسی های «دنیای اقتصاد» راجع به نوع تغییرات به وجود آمده در بازار مسکن شهریور نشان می دهد: معاملات خرید مسکن در ماه پیش، تحت تاثیر 5 «شوک دهنده» منفی به بازار ملک، در مسیر ورود به فاز رونق، با «پسرفت» مواجه شد ولی همچنان با «حفظ وضعیت» در فاز پیش رونق، اوضاع فعلی معاملات نسبت به سال گذشته، «رو به جلو» و امیدوارکننده محسوب می شود. میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در ماه گذشته، 100 هزار تومان نسبت به مرداد زیاد کردن پیدا کرد.

به گزارش دنیای اقتصاد؛ معاملات خرید مسکن در شهر تهران، بعد از اوج گیری رکوردساز در میانه تابستان، تحت تاثیر 5 عامل کاهنده در شهریور، دچار سکته خفیف شد. ماه گذ

بازار مسکن در شرایط کنونی، هم به لحاظ حجم فروش واحد مسکونی و هم از بابت رشد مثبت نقطه ای – به رغم رشد منفی ماهانه- در فاز خارج از رکود قرار دارد. این بازار از اوایل سال 95 با خروج از رکود عمیق سال های 93 و 94، به تدریج با رشد در حجم خرید و فروش همراه شد به طوری که در میانه تابستان امسال، رشد ماهانه 23 درصدی حجم معاملات -مرداد 96 نسبت به تیر96- تعداد آپارتمان های فروخته شده است در پایتخت را به مرز رونق کشاند. مرداد ماه نزدیک به 17 هزار واحد مسکونی در پایتخت کشور عزیزمان ایران بین خریداران و فروشنده ها معامله شد.

اکنون فروش نزدیک به 14 هزار و 500 آپارتمان در شهریور، بیانگر فاصله گرفتن بازار از مرز رونق هست. نتیجه های بررسی ها راجع به «تغییر مسیر رشد ماهانه» معاملات مسکن در تابستان امسال از شیب مثبت دورقمی در مرداد به ریزش 14 درصدی در شهریور، مشخص می کند: مجموعه ای از 5 متغیر کاهنده شدت خرید و فروش ملک، در این رخداد نقش داشته است که یکی از آنها، عامل بیرونی ولی نسبتا نیرومند به حساب می آید.

«پایان موج تابستانی خرید مسکن در پیش از شهریور» نخستین کاهنده حجم معاملات در ماه گذشته هست. نیمه اول امسال، به علت مجاورت دو ماه «انتخابات» و «رمضان» از یکسو و اثر بازدارنده آنها بر واکنش‌ها متقاضیان خرید و حتی فروش مسکن، باعث انباشت میل به انجام معامله ملکی در ماه های اردیبهشت و خرداد و انتقال آن به ماه تیر شد. از آنجا که فرآیند جست وجوهای ملکی از وقت ورود به بازار، دست کم یک ماه به طول می انجامد، موج مهم معاملات خرید مسکن در ماه مرداد بروز کرد و باعث جهش حجمی بازار ملک و ثبت قله خرید در مقایسه با میزان فروش سه سال قبل از آن شد.

تغییر فاصله مسکن با رونق

به این ترتیب، هیجان شکل گرفته در بازار معاملات مسکن مرداد ماه، با خرید و خروج متقاضیان از بازار، در شهریور ماه فروکش کرد. شوک دهنده منفی دوم به بازار مسکن شهریور را می توان «حرکت صعودی قیمت پیشنهادی در فایل های ملکی آخر فصل تابستان» عنوان کرد. تحقیقات میدانی از دلالان ملک بیانگر آن است که فروشنده ها در ماه گذشته، با مشاهده زیاد کردن چشمگیر دمای معاملات خرید در مرداد، «قیمت پیشنهادی» فایل های شهریور را زیاد کردن دادند. اثر منفی این تحرک قیمتی که ناشی از حساسیت بالای گروه مهم تقاضای موثر – متقاضیان واحدهای کم متراژ و در عین حال مجهز به وام خرید- ارزیابی می شود، هم اکنون در کارنامه معاملات شهریور به شکل افت ابعاد بازار خرید و فروش آپارتمان، منعکس شده است است.

میانگین قیمت مسکن در پایتخت، ماه گذشته 2 درصد زیاد کردن پیدا کرد که بالاترین قیمت رشد ماهانه از خرداد ماه امسال محسوب می شود. میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی با 100 هزار تومان زیاد کردن از 4 میلیون و 600 هزار تومان به 4 میلیون و 700 هزار تومان رسید. سطح فعلی قیمت مسکن، 9/ 8 درصد زیاد از مدت مشابه در سال 95 است که این میزان رشد نقطه ای قیمت مسکن نیز بالاترین قیمت رشد از زمستان سال گذشته تاکنون به حساب می آید. این اوضاع قیمتی، نمایی از تحرک فروشنده ها در شهریور جهت زیاد کردن قیمت پیشنهادی بعد از هیجان معاملاتی مرداد است که اکنون، افت معاملات در شهریور، تصویر العمل منفی متقاضیان مصرفی به این نوع از تحرکات را نشان می دهد.

به گزارش دنیای اقتصاد؛ معاملات خرید مسکن در شهر تهران، بعد از اوج گیری رکوردساز در میانه تابستان، تحت تاثیر 5 عامل کاهنده در شهریور، دچار سکته خفیف شد. ماه گذ

بررسی ها همچنین از اثر «نحوه سپرده گیری بانک ها در دهه اول شهریور» بر افت معاملات مسکن طی ماه گذشته حکایت دارد. شدت یافتن مسابقه جذب سپرده با قیمت سود اوج در فاصله ابلاغ بخشنامه «بازگشت قیمت سود به سطح 15 درصد» در آخر مرداد و اجرای آن در 11 شهریور، باعث شد در رونق معاملات مسکن و عوض کردن مکان سرمایه گذاری از بازار پول به بازار ملک، در کوتاه مدت تاخیر بیفتد.

کارشناسان مسکن در عین حال، اعلام تصمیم وزارت راه و شهرسازی جهت جراحی نظام پرداخت وام خرید مسکن به نفع تقاضای مصرفی در ماه گذشته را یک عامل شوک دهنده از نوع منفی ارزیابی می کنند. طرح زیاد کردن طول دوره بازپرداخت تسهیلات خرید مسکن و همچنین کم کردن مبلغ قسط و قیمت سود تسهیلات، می تواند تسهیلات فعلی را جالب تر کند بنابراین، طبیعی است طی شهریور که شرح این خبر اعلام شد، بخشی از تقاضای خرید مسکن جهت مدتی از بازار خارج شود.

تغییر فاصله مسکن با رونق

با این حال، هم اکنون به علت اعلام اخیر وزیر راه و شهرسازی مبنی بر تسری اصلاحات وام مسکن به وام گیرنده های قبلی، انتظار می رود روند معاملات خرید مسکن، دست کم از این محل ترمیم شود.

تحقیقات میدانی از بازار، کمبود فایل مناسب – واحدهای مورد بیشترین جست وجو- را به عنوان عامل کاهنده پنجم مشخص می کند. موج بزرگ خرید مسکن در مرداد و همچنین حجم نسبتا مناسب معاملات خرید آپارتمان در ماه های قبل از آن از یکسو و ناچیز بودن آپارتمان های متراژ کم در بازار از سوی دیگر، فایل مناسب در دسترس متقاضیان را محدود کرده هست. به گزارش «دنیای اقتصاد»، آن طور که واسطه های بازار مسکن پایتخت کشور عزیزمان ایران می گویند، در حال حاضر هنوز مشتری موثر در بازار وجود دارد ولی یک گروه از تقاضای خرید که قصد تبدیل به احسن کردن واحد ملکی خود –جابه جایی از واحد کوچک تر به واحد میان متراژ- را دارد، در حال حاضر به دوگانگی در قیمت ها برخورد کرده هست. این گروه از متقاضیان خرید مسکن، در تعیین قیمت پیشنهادی خود، با مقاومت بازار از ناحیه منزل اولی ها –گروه خریدار واحد از متقاضی تبدیل به احسن- روبه رو هستند ولی در مقابل، به علت قیمت بالای واحدهای بزرگ تر، توان مالی مناسب ندارند. کارشناسان در این باره معتقدند برطرف مانع از مسیر پرداخت تسهیلات لیزینگ مسکن می تواند این مسئله را برطرف کند. بررسی ها در بازار مسکن نشان می دهد: اتفاق شهریور، با توجه به جنس شوک دهنده های منفی در این ماه، نمی تواند دائمی باشد ضمن آنکه در بعضی سال ها که بازار معاملات مسکن در فاز متفاوت از رکود عمیق یا اوج رونق قرار داشته، معمولا معاملات خرید در شهریور با افت خفیف نسبت به مرداد روبه رو بوده است.

براساس این گزارش، ابعاد بازار معاملات مسکن در نیمه اول امسال، 2 درصد بزرگ تر از نیمه اول پارسال شد. همچنین حجم معاملات خرید در تابستان امسال نیز 3 درصد زیاد از تابستان سال گذشته بود. میزان فروش آپارتمان در پایتخت کشور عزیزمان ایران در شهریور امسال، 1000 واحد زیاد از معاملات تیرماه شد ولی در مقایسه با مرداد، 2000 واحد مسکونی کمتر بود.

واژه های کلیدی: بازار | تابستان | تابستان | تابستانی | آپارتمان | شهریور ماه | فصل تابستان | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog